FOR ENGLISH

ANA SAYFA

ARAMA - KURTARMA EKİPMANLARI

YANGINLA MÜCADELE ve ACİL ÇIKIŞ SİSTEMLERİ

NBC KORUNMA SİSTEMLERİ

İTFAİYE ve KURTARMA ARAÇLARI

HABER VE DUYURULAR

E-MAIL

Türkiye'de Bir İlk : 106 Metreye Motorlu Tırmanış


actsafe.jpg (36001 bytes)ANKARA SİVİL SAVUNMA BİRLİĞİ, 106 METRE YÜKSEKLİĞİNDEKİ 26 KATLI ANKARA KYK-SABANCI KIZ ÖĞRENCİ YURDU’NDA YAPTIĞI TATBİKATTA BİNAYA MOTORLU LİBERATÖR İLE TIRMANDI.

Ankara Sivil Savunma Birliği, yaşanabilecek bir deprem, yangın ya da terörist eylem sonucunda Yüksek Binalarda ortaya çıkabilecek acil durumlarda mahsur kalanların nasıl kurtarılabileceği konusunda önemli bir proje uygulamaya başladı.

Bu kapsamda, Ankara - Beşevler bölgesindeki Kredi ve Yurtlar Kurumu Sabancı Kız Öğrenci Yurdu, projenin ilk uygulama yeri olarak seçildi.

MEB Kredi ve Yurtlar Kurumu Yetkililerinin de katıldığı ve tüm TV kanallarının ana haber bültenlerinde yer verdiği tatbikat senaryosuna göre, bir büyük deprem sonucunda ara-kat hasarı gördüğü ve katta yangın çıktığı için merdivenlerin kullanılamadığı ve çok sayıda bina sakininin yukarı katlarda mahsur kaldığı binadan kurtarma ve hızlı tahliye için çeşitli sistemler kullanıldı.

Kullanılan sistemlerden birisi de, ACT SAFE Motorlu Liberatör idi. İki kişiden oluşan bir kurtarma timinin hızlı, etkin ve uzun süreli çalışmasını mümkün kılacak tarzda tasarımlanmış ve geliştirilmiş olan sistem ve halatlı çalışma tekniği, Türkiye’de ilk kez bir tatbikatta kullanıldı. Sedyeyi de içeren ekipman, kendi başına yeterli bir kurtarma-çalışma sistemi oluşturuyor.

Sistem, kurtarmacının (ya da operatörün) enerjisini tırmanma için harcanmasını önleyerek, uzun süreli çalışmayı mümkün kılıyor. Kişisel gücün yetersiz kaldığı yüksekliklere tırmanmayı ve buralarda sedyeli çalışma gerçekleştirmeyi sağlıyor. Böylece, her zaman büyük bir sorun olan yüksek yapılarda çalışma ve kurtarmayı olağanüstü kolaylaştırıyor.

Motorlu Liberatör, Ankara Sivil Savunma Birliği’nin çok ilginç bir uygulamayı dünyada ilk kez gerçekleştirmesini sağladı: Sırtında 23kg ağırlığındaki AFT Hızlı Söndürücü Ünitesi bulunan bir kurtarmacı, tırmanma halatına yerleştirilmiş Act Safe Motorlu Liberatörü kullanarak 16. kata (yaklaşık 50metre) tırmandı ve buradan binaya geçti. Bu arada, 9. Kat tahliye noktasındaki yangına AFT Sırt Ünitesi ile pencere dışından müdahale ederek yangını söndürdü ve odayı tahliye operasyonu için kullanılabilir hale getirdi.

Bu tatbikatın da gösterdiği gibi, ACT SAFE Motorlu Liberatör Sistemi, yüksek yapılardaki olaylara hızlı müdahale ve kurtarma operasyonları için mükemmel bir sistemdir. Sivil Savunma Arama-Kurtarma Birliklerinin yanı sıra, İtfaiye, Özel Kuvvetler ve yüksek yerlerde çalışma yürüten tesis-bakım-onarım firmaları için de mutlaka sahip olunması gereken bir sistemdir.

>> ActSafe Halatlı Kurtarma Sistemleri Sayfası
<< Haber ve Duyurular Ana Sayfası

 

safety@ads.com.tr