FOR ENGLISH

ANA SAYFA

ARAMA - KURTARMA EKİPMANLARI

YANGINLA MÜCADELE ve ACİL ÇIKIŞ SİSTEMLERİ

NBC KORUNMA SİSTEMLERİ

İTFAİYE ve KURTARMA ARAÇLARI

HABER VE DUYURULAR

E-MAIL

Dünyada İlk Kez!


ANKARA SİVİL SAVUNMA BİRLİĞİ, 106 METRE YÜKSEKLİĞİNDEKİ 26 KATLI ANKARA KYK-SABANCI KIZ ÖĞRENCİ YURDU’NDA YAPTIĞI TATBİKATTA 9. KATTAKİ YANGINA AFT SIRT ÜNİTESİYLE MÜDAHALE ETTİ.

aft2.jpg (18775 bytes)Ankara Sivil Savunma Birliği, yaşanabilecek bir deprem, yangın ya da terörist eylem sonucunda Yüksek Binalarda ortaya çıkabilecek acil durumlarda mahsur kalanların nasıl kurtarılabileceği konusunda önemli bir proje uygulamaya başladı.

Bu kapsamda, Ankara - Beşevler bölgesindeki Kredi ve Yurtlar Kurumu Sabancı Kız Öğrenci Yurdu, projenin ilk uygulama yeri olarak seçildi.

MEB Kredi ve Yurtlar Kurumu Yetkililerinin de katıldığı ve tüm TV kanallarının ana haber bültenlerinde yer verdiği tatbikat senaryosuna göre, bir büyük deprem sonucunda ara-kat hasarı gördüğü ve katta yangın çıktığı için merdivenlerin kullanılamadığı ve çok sayıda bina sakininin yukarı katlarda mahsur kaldığı binadan hızlı tahliye için çeşitli sistemler kullanıldı.

Kullanılan sistemlerden birisi de, 9 litrelik AFT Hızlı Yangın Söndürücü idi. Bir sırt ünitesi olarak dizayn edilmiş olan söndürücü, basınçlı hava tüpü kullanarak su ve köpüğü pulverize ediyor (damlacık boyutu: 100-150mikron) ve A tipi yangınlarda 5.5metrelik bir söndürme değerine ulaşıyor. Ünite, patentli hareketli nozul sistemi ile jet konumunda 17-18 metreye, su-sisi konumunda ise 6-7 metreye kadar etkili söndürme yapabiliyor.

Ünite, ergonomik bir sırt plakasına monteli olduğu için sırtta kolayca taşınabiliyor. Geri tepmesi olmayan ünite, itfaiyeci/kurtarmacı tarafından her pozisyonda kolaylıkla kullanılabiliyor.

Bu tatbikatta Ankara Sivil Savunma Birliği, gerçekte çok ilginç bir uygulamayı dünyada ilk kez gerçekleştirdi: Sırtında AFT Hızlı Söndürücü Ünitesi bulunan sivil savunma operatörü, tırmanma halatına yerleştirilmiş Act Safe Motorlu Liberatörü kullanarak 16. kata (yaklaşık 50metre) tırmandı ve buradan binaya geçti. Bu arada, 9. Kat tahliye noktasındaki yangına pencere dışından müdahale ederek yangını söndürdü ve odayı tahliye operasyonu için kullanılabilir hale getirdi.

Bu tatbikatın da gösterdiği gibi, AFT Hızlı Söndürücü, itfaiye söndürme araç ve sistemlerinin erişemediği her yerde ve yüksek yapılardaki yangın başlangıçlarına müdahalede son derece etkili ve kullanışlı bir sistem.

106 metrelik bir gökdelen yavrusuna halatla tırmanan bir kurtarmacının sırtında taşıyabildiği ve kullanabildiği bir söndürücü ünitesi herhalde asla göz ardı edilmemesi gereken bir olanaktır.

>> AFT Hızlı Yangın Söndürücü Sayfası
<< Haber ve Duyurular Ana Sayfası

 

safety@ads.com.tr