FOR ENGLISH

ANA SAYFA

ARAMA - KURTARMA EKİPMANLARI

YANGINLA MÜCADELE ve ACİL ÇIKIŞ SİSTEMLERİ

NBC KORUNMA SİSTEMLERİ

İTFAİYE ve KURTARMA ARAÇLARI

HABER VE DUYURULAR

E-MAIL

Yüksek Yapılardan Acil Kaçış İçin Güvenli Bir Yol : Otomatik Hız Kontrollü Liberatör


liberator.jpg (15070 bytes)ANKARA SİVİL SAVUNMA BİRLİĞİ’NİN 106 METRE YÜKSEKLİĞİNDEKİ 26 KATLI ANKARA KYK-SABANCI KIZ ÖĞRENCİ YURDU’NDA YAPTIĞI TATBİKATTA KIZ ÖĞRENCİLER, JOMIRO LİBERATÖR İLE TAHLİYE EDİLDİLER.

Ankara Sivil Savunma Birliği, yaşanabilecek bir deprem, yangın ya da terörist eylem sonucunda Yüksek Binalarda ortaya çıkabilecek acil durumlarda mahsur kalanların nasıl kurtarılabileceği konusunda önemli bir proje uygulamaya başladı. Bu proje kapsamında, büyük şehirlerde belirli yüksek binalarda risk analizleri temelinde senaryolu tatbikatlar gerçekleştirilecek.

Ankara’da birçok fakülte ve yüksek okulun bulunduğu Beşevler bölgesindeki KYK-Sabancı Kız Öğrenci Yurdu, projenin ilk uygulama yeri olarak seçildi.

MEB Kredi Yurtlar Kurumu Yetkililerinin de katıldığı ve tüm TV kanallarının ana haber bültenlerinde yer verdiği tatbikat senaryosuna göre, bir büyük deprem sonucunda ara-kat hasarı gördüğü ve yangın çıktığı için merdivenlerin kullanılamadığı ve çok sayıda öğrencinin yukarı katlarda mahsur kaldığı binadan hızlı tahliye için çeşitli sistemler kullanıldı.

Bunlardan birisi de Jomiro Otomatik Hız Kontrollü Liberatör idi. 9. Kat penceresine kurulan Jomiro liberatör, daha önce bu sistemi hiç görmemiş ve kullanmamış olan çok sayıdaki kız öğrenci tarafından heyecan ve coşkuyla kullanıldı.

Duvara monte edilmiş bir özel askı elemanından yararlanılarak kullanılan liberatör, kulanıcının ağırlığına bağlı olmaksızın iniş hızını otomatik olarak kontrol ediyor ve sarsıntısız inişi sağlıyor. Baygın, hasta, özürlü, yaşlı çocuk gibi tahliyesi sorunlu olan herkesin de kolaylıkla kullanabildiği bir sistem.

Tatbikat sırasında yaklaşık 20 civarında genç kız, giriş noktasındaki görevlinin yönlendirmesi ile Jomiro Liberatörün Emniyet kemerini koltuk altlarına yerleştirdiler ve kendilerini 9. kattan aşağıya bıraktılar. İniş noktasında bir Sivil Savunma görevlisi onlara yardımcı oldu. Halatın her iki ucunda da emniyet kemeri bulunduğu için, kesintisiz tahliye yapılıyor, bir kişi yere indiğinde diğer bir kişi kemeri takmış oluyor ve inişe hazır durumda bekliyordu.

Ankara KYK-Sabancı Yurdu tatbikatı gösterdi ki, yüksek binalardan yapılacak kurtarma çalışmaları için bu tür binalarda, belirli katlarda önceden hazırlanmış bir liberatör kancası ve kutusu içerisinde hazır bulunan Jomiro Liberatör, herhangi bir kurtarma görevlisi bulunmasa bile bina sakinlerinin kaçıp kurtulabilmelerini mümkün kılacaktır.

Çünkü, yüksek binalarda yaşayanların, acil bir durumda kurtulabilmelerini itfaiye ve sivil savunmanın müdahalesine bağımlı kılan yaklaşım, hem kurtarma ekiplerinin üzerindeki yükü inanılmaz derecede ağırlaştırıyor, kurtarmada gecikmelere ve başarısızlıklara neden oluyor ve risk altındaki insanları seyirci durumuna düşürüyor. Oysa, önceden hazır edilen Jomiro Liberatör ünitesi, kazazedeleri aktif duruma getiriyor ve kurtarma ekiplerinin yükünü paylaşıyor; riski azaltıyor.

Kamu Binalarının Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik ile tüm önemli kamu binaları için zorunlu ekipman olarak kabul edilen Liberatör, yönetmelik maddeleri arasından çıkarılıp yüksek binalara monte edildiği takdirde, kurtarma çalışmalarının başarısını temelden etkileyecektir.

Jomiro Liberatör, dünyanın en üstün nitelikli ve ömür boyu garantiye sahip tek sistemi olarak, Türkiye’de bir standart haline gelmiş bulunuyor ve apartmanlardan itfaiye ve sivil savunmalara kadar birçok yerde kullanılıyor.

>> JOMIRO Liberatör Sayfası
<< Haber ve Duyurular Ana Sayfası

 

safety@ads.com.tr