FOR ENGLISH

ANA SAYFA

ARAMA - KURTARMA EKİPMANLARI

YANGINLA MÜCADELE ve ACİL ÇIKIŞ SİSTEMLERİ

NBC KORUNMA SİSTEMLERİ

İTFAİYE ve KURTARMA ARAÇLARI

HABER VE DUYURULAR

E-MAIL

Yüksek Yapılardan Acil Kaçışın ve  Kurtarmanın En Güvenli Yolu :
Kurtarma Tüneli


tunel.jpg (17859 bytes)ANKARA SİVİL SAVUNMA BİRLİĞİ’NİN 106 METRE YÜKSEKLİĞİNDEKİ 26 KATLI ANKARA KYK-SABANCI KIZ ÖĞRENCİ YURDU’NDA YAPTIĞI TATBİKATTA KIZ ÖĞRENCİLER, KURTARMA TÜNELİ İLE TAHLİYE EDİLDİLER.

Ankara Sivil Savunma Birliği, yaşanabilecek bir deprem, yangın ya da terörist eylem sonucunda Yüksek Binalarda ortaya çıkabilecek acil durumlarda mahsur kalanların nasıl kurtarılabileceği konusunda önemli bir proje uygulamaya başladı. Bu proje kapsamında, büyük şehirlerde belirli yüksek binalarda risk analizleri temelinde senaryolu tatbikatlar gerçekleştirilecek.

Ankara’da birçok fakülte ve yüksek okulun bulunduğu Beşevler bölgesindeki KYK-Sabancı Kız Öğrenci Yurdu, projenin ilk uygulama yeri olarak seçildi.

MEB Kredi Yurtlar Kurumu Yetkililerinin de katıldığı ve tüm TV kanallarının ana haber bültenlerinde yer verdiği tatbikat senaryosuna göre, bir büyük deprem sonucunda ara-kat hasarı gördüğü ve yangın çıktığı için merdivenlerin kullanılamadığı ve çok sayıda öğrencinin yukarı katlarda mahsur kaldığı binadan hızlı tahliye için çeşitli sistemler kullanıldı.

Bunlardan birisi de Kurtarma Tüneli idi. 6. Kat penceresine kurulan Kurtarma Tüneli, daha önce bu sistemi hiç görmemiş ve kullanmamış olan çok sayıdaki kız öğrenci tarafından heyecan ve coşkuyla kullanıldı.

Tatbikat sırasında yaklaşık 20 civarında genç kız, giriş noktasındaki görevlinin yönlendirmesi ile Kurtarma Tüneli’ne girerek kendilerini aşağıya bıraktılar. Çıkış noktasında ise, iki Sivil Savunma görevlisi kontrolsüz düşüşlere karşı Kurtarma Tünelini bükerek ve kademeli olarak gevşeterek öğrencilerin güvenlik içerisinde kurtarılmalarını sağlıyordu.

Ankara KYK-Sabancı Yurdu tatbikatı gösterdi ki, yüksek binalardan yapılacak kurtarma çalışmaları için bu tür binalarda, başta Kurtarma Tüneli olmak üzere belirli Acil Kaçış ve Kurtarma sistemlerinin önceden tesis edilmesi gerekmektedir.

Çünkü, Merdivenli İtfaiye Araçları belirli yüksekliklerin ötesine erişememekte ve hatta çevre düzenlemeleri ve diğer engeller nedeniyle binaya yaklaşmak bile mümkün olmamaktadır.

Bina içerisine ya da bina dışarısına (terasa ya da belirli bir kata) monte edilen Kurtarma Tüneli, çok kısa bir sürede kullanıma girmekte ve binada mahsur kalanlar, görevlilerin gözetimi altında hızla kaçıp kurtulabilmektedirler.

Bir kez daha görüldü ki, Kamu Binalarının Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik ile tüm önemli kamu binaları için zorunlu ekipman olarak kabul edilen Kurtarma Tüneli, yönetmelik maddeleri arasından çıkarılıp yüksek binalara monte edildiği takdirde, kurtarma çalışmalarının başarısını temelden etkileyecektir.

Kurtarma Tüneli, 1996’dan beri SSGM Sivil Savunma Koleji’nde kursiyerlerin eğitimi amacıyla kullanılıyor; binlerce sivil savunma görevlisi eğitimleri sırasında kurtarma tüneli ile tanıştılar. Ayrıca, bazı özel kurumlar dışında, başta Ankara olmak üzere çeşitli itfaiyeler, merdivenli itfaiye araçları için Kurtarma Tünellerine sahip bulunuyorlar.

>> Ingström Kurtarma Tüneli Sayfası
<< Haber ve Duyurular Ana Sayfası

 

safety@ads.com.tr