ANA SAYFA

ARAMA - KURTARMA EKİPMANLARI

YANGINLA MÜCADELE ve ACİL ÇIKIŞ SİSTEMLERİ

- INGSTRÖM Kurtarma Tüneli

- JOMY Açılır-Kapanır Yangın Merdiveni

- JOMIRO Liberatör

- Carbon-T Yangından Koruyucu Kumaşlar

NBC KORUNMA SİSTEMLERİ

İTFAİYE ve KURTARMA ARAÇLARI

HABER VE DUYURULAR

E-MAIL


Carbon-T Yangından Koruyucu Kumaşlar


[ Genel Özellikler ][ Koruyucu Giysiler ][ Başlık ve İç Giysiler ]
[ Yangın Battaniyeleri ][ Test ve Karşılaştırmalar ]

Genel Özellikleri

Yanmazlık : Eğer aşırı ısı ya da aleve tabi tutulursa, Carbon-T kumaş kızaracak ama yanmayacaktır. 60 saniyeyi aşan süreyle yaklaşık 1.200ºC üzerinde bir ısıya maruz kaldığında bile, ısıya karşı direncini sürdürür.

Erimezlik : Carbon-T kesinlikle erimez ve sertleşmez. Ateş uygulamasından sonra bile yumuşaklığını korur.

Büzüşmezlik : Giysi ile vücut arasındaki boşluk yanmayı azaltır ve vücudu korur. Karbon Elyaf ile Yüksek Dayanımlı Aramid Elyafı karışımı olan Carbon-T, kısa süreli alev veya ısıya maruz kaldığında hemen hemen hiç çekmez ve büzüşmez.

Delinmezlik : Eğer bir delik oluşursa, ateş vücut ile doğrudan temasa gelir ve vücutta tahribata yol açar. Carbon-T kumaşı erimediği, sertleşmediği ve büzüşmediği için delik oluşmaz.

Katranlaşmaz : Ateş altındaki bir kumaş erir ya da sertleşir ve yapısı bozulur; yanma riskini arttıran erimeye benzer etkiye sahip bir sıvı formunda katranımsı artık oluşur. Carbon-T, katranımsı artık oluşturmaz.

Isı İletmezlik : Yangından kaçışta zaman kazanmak için, koruyucu giysinin ısı transferini geciktirme özelliğine sahip bulunması gerekir. Carbon-T kumaşın bir yanındaki ısı 1000 dereceyken diğer yanındaki ısı 74 dereceyi geçmez.

termal.gif (3387 bytes)

Rahatlık : Carbon-T kumaş, ciltten aldığı teri dışarıya aktardığı için mükemmel bir nem emiciliğe (yaklaşık %8) sahiptir; bu özellik, nemin hızlı biçimde buharlaşmasını sağlar. Bu özellik statik elektrik oluşumunu önlediği gibi giyen kişide alerjik reaksiyonları da önler.

Hafiftir : Sadece 325gr/m2 ağırlığı ile NFPA uyumlu pek çok itfaiyeci giysisinden %20 daha hafiftir.

En Yüksek LOI : Ateşe dayanıklılık, yaygın biçimde LOI (yanmanın sürebilmesi için ortamda bulunması gereken minimum oksijen miktarı indeksi) ile ölçülmektedir. LOI değeri 25'in üstündeki (yani, kumaşın yanabilmesi için ortamda en az %25 oksijen bulunması gerekli) kumaşlar, ateşe dayanıklı olarak adlandırılmaktadır. Daha yüksek LOI değeri olan kumaşlar, daha çok ateşe dayanıklıdırlar. Carbon-T kumaşın LOI değeri 65'tir: Bu değer, Nomex'ten %70, PBI'den yaklaşık %30 daha yüksektir! (Bkz Grafik)

Ultraviyole Işınlara Direnç : Ultraviyole ışınlara maruz kaldığında solmaz ve bozulmaz.

Kimyasal Dayanım : Carbon-T kumaşı organik solventlere, zayıf alkalilere ve zayıf asitlere karşı mükemmel dayanıma sahiptir. Güçlü alkalilere ve güçlü asitlere karşı ise, kısa süreli uygulamalarda iyi bir dayanıklılık ortaya koyar.

"Carbon-T'in NFPA 1971-2000 standardı ile CAL-OSHA ve OSHA gereklerine uygunluğu UL Sertifikası (Underwriters Laboratories) ile belgelenmiştir."

"Ayrıca, EN-13911 Standardının gereklerini karşılamakta ve hatta aşmaktadır."

 
 

safety@ads.com.tr