ANA SAYFA

ARAMA - KURTARMA EKİPMANLARI

YANGINLA MÜCADELE ve ACİL ÇIKIŞ SİSTEMLERİ

NBC KORUNMA SİSTEMLERİ

- TEMET OY NBC Sığınak Sistemleri

- TEMET Aile-Ofis NBC Çadır Sığınağı

- M90-D1-C Kimyasal Ajan Algılama Sistemi

- CASCAD Dekontaminasyon Sistemleri

- RSDL Cilt Dekontaminasyonu

- HUGHES Dekontaminasyon Çadırları

- NBC Koruyucu Giysiler

- NBC Gaz Maskeleri

İTFAİYE ve KURTARMA ARAÇLARI

HABER VE DUYURULAR

E-MAIL


CASCAD Dekontaminasyon Sistemleri


[ Özet Bilgi | Sırt Ünitesi | Tekerlekli Ünite | BlastGuard | Karşılaştırmalar ]

Yaşam Kurtarırken, Kendi Yaşamınızı Koruyabilmek İçin
NBC TEAM Ürünlerine Güvenebilirsiniz.

CASCAD Hakkında Kısa Bilgi

Kanada Hükümeti Suffield Savunma Araştırma Kurumu (DRES), Kanada Ordusu ve Kanada Sanayiinin işbirliğiyle 20 yıllık uzun bir araştırma-geliştirme süreci içerisinde, kimyasal, biyolojik ve radyoaktif savaş ajanlarının temizlenmesi için geliştirilen CASCAD (Canadian Surface Decontamination Foam) Sistemi, Kanada Savunma Bakanlığı lisansıyla   NBC TEAM Ltd. firması tarafından üretilmekte ve dünya çapında satılmakta, gerekli kullanıcı eğitimi verilmektedir.

Kullanımı kolay ve güvenli, çok amaçlı, her türden su  (temiz su, deniz suyu, atık su vb) ile de kullanılabilen CASCAD, çevrenin, araçların, ekipmanın, binaların, uçak ve gemilerin dekontaminasyonu için Ordu Birlikleri, Sivil Savunma Timleri, İtfaiyeler, Bomba İmha Ekipleri ve diğer Acil Müdahale Ekipleri tarafından kullanılmaktadır.

CASCAD yüzey dekontaminantı, doğrudan püskürtülerek kullanıldığında, su esaslı, kullanıcı ve çevre dostu, biyolojik olarak çözünen, zehirli olmayan, aşındırma yapmayan, boya ve lastiği çözmeyen bir dekontaminasyon maddesidir. Hava, kara ve suda taşınabilir niteliktedir. Bilinen tüm    kimyasal ve biyolojik savaş ajanlarını NATO’nun öngördüğü süreler içerisinde yokeder.

CASCAD Dekontaminantı, boyaya nüfuz etmiş ajanların da yüzeye çıkarılarak tamamen yok edilmesini sağlayan özel sökücüler içerir. CASCAD, etkenliğini kanıtlamak üzere canlı ajanlara karşı alanda testlerden geçirilmiştir. NBC Team, CASCAD Sistemini eşsiz ve dünya öncüsü özellikleri nedeniyle tüm ülkelerin Ordularına ve Hükümetlerine sunmaktadır.

Kapasitesini göstermek bakımından tipik bir zırhlı taburun dekontaminasyonu konusundaki yeteneğini açıklamak gerekirse, herhangi bir su kaynağından yararlanarak, dört saatten az bir sürede, bilinen diğer başka hiçbir sistemin yarışamayacağı etkinlikte ve minimum çevre etkisiyle bilinen tüm savaş ajanlarını imha eder.

CASCAD’ın göreceli olarak zararsız ve düşük basınçlı püskürtme sistemiyle kombine dekontaminant olarak kullanılması, modern savaş uçaklarının dekontaminasyonu için ideal bir çözümdür. CASCAD’ın deniz suyu ile kullanılabilir oluşu ise, gemi ya da rıhtım dekontaminasyon istasyonları için tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen bir çözüm sunmaktadır.

CASCAD sisteminin taşınması ve kurulumu çok kolaydır. NBC Team, Kanada’da ya da başka bir ülkede kullanıcının tesislerinde, kullanıma ilişkin her türlü eğitimi sağlamakta ve müşterinin özel gereksinmelerini karşılayacak şekilde sistemi optimize etmeye ve istendiği takdirde gerekli ekipmanı, yedek parçaları ve desteği sunmaya da hazır bulunmaktadır.

CASCAD Dekontaminasyon Sistemleri ile Sivil Savunma, İtfaiye, Sağlık Bakanlığı vd. İlk Müdahale Timlerinin dekontaminasyon gereksinmeleri en mükemmel biçimde karşılanabilir ve CASCAD, rakipsiz bir müdahale ve dekontaminasyon hızı ve güvenliği sağlar.

CASCAD’ın anti-blast koruyucu özellikteki “Blast-Guard” versiyonu, EOD Timlerinin patlayıcılarla mücadele çalışmalarındaki en hayati ihtiyaçlarına yanıt vermektedir. Blast-Guard ile klasik patlayıcılar tam bir güvenle imha edilebilir. Ayrıca, CASCAD'ın Dekontaminant Blast-Guard versiyonu ile, patlamamış bir kimyasal savaş başlığını da güvenle imha edebilirsiniz.

Önemli Not: CASCAD Grubu, Kanada’nın Suffield Savunma Araştırma Kurumu(DRES),
Kanada Dağ Polisi (RCMP),Kanada Ulusal Araştırma Konseyi (NRC), Kanada Savunma Bakanlığı (DOD),George Cowan Enterprises, O’Dell Engineering Ltd. ve NBC Team Ltd.’den oluşmaktadır.

 

safety@ads.com.tr